Kapadokya Hakkında Her Şey

Kapadokya Hakkında Her Şey

Hiç kuşkusuz Kapadokya Türkiye’deki en önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Genel görüşe göre de dünya üzerindeki en büyüleyici ve gidilmek istenen yerlerden biridir. Ayrıca “Dünya Mirası” listesinde yer almaktadır. Bölgenin önemini her sene gelen yüz binlerce yerli ve yabancı turiste bakarak anlayabiliriz. Bu yazımızı Kapadokya bölgesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için kapsamlı bir rehber olması için hazırladık.

kapadokya hakkında her şey

Kapadokya Adı Nereden Geliyor?

Kapadokya kelimesinin anlamı bilmeyenler için hep merak konusu olmaktadır. Genellikle Peri bacası demek olduğu düşünülür ama aslında bu isim geçmişte bölgede kurulmuş olan Kapadokya Krallığı’ndan gelmektedir. Onun da eski ismi Katpatuka imiş bu da Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi manasına gelmektedir.

kapadokya atları

Kapadokya Nasıl Oluştu?

Yaklaşık 60 milyon yıl önce 3. Jeolojik devirde Toros dağları yükseldi. Kuzeydeki Anadolu Platosu’nun sıkışmasıyla yanardağlar lav püskürterek faaliyete geçti. Erciyes dağı, Hasan dağı ve ikisinin arasında kalan Göllü dağ, bölgeye lavlar püskürttü. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgarlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kaya oluşumlarına halk bir ad yakıştırdı: “Peri Bacası“.

Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise zamanla erozyon yardımıyla vadilere dönüştü. Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu. Dokuz-on bin yıl öncesine ait yerleşimlerden ilk Hristiyanların kayalara oydukları kiliselerden, büyük ve güvenli yer altı şehirlerine kadar uzun bir dönemde masalsı bir uygarlık yaratıldı.

Kapadokya Tarihi

kapadokya tarihi

İlk insan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Coğrafyacı Strabo, Roma İmparatoru Agustus döneminde yazılan ‘‘Geographika” (Coğrafya-Anadolu XII. XIII, XIV) adlı kitabında Kapadokya’nın sınırlarından da bahseder. Bu tarife göre Kapadokya, güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Karadeniz’e kadar uzanmaktaydı. Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, coğrafi oluşumlarının 250 km²’ lik bir alanda yoğunlaşmış, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. En çok ziyaret edilen bölgeler ise; Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’ dır.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar peri bacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peri bacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çökmesiyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frigya etkilerini taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer.

MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya’da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur. MÖ 3. yüzyıl sonlarına doğru Romalıların gücü bölgede hissedilmeye başlar. MÖ 1. yüzyıl ortalarında Kapadokya Kralları, Romalı generallerin gücüyle atanmakta ve tahttan indirilmektedir. MS 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce bölge Roma’nın bir eyaleti olur.

Milattan Sonra Bölgeye Hristiyanlar Gelir

MS 3. yüzyılda Kapadokya’ya Hristiyanlar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. 303-308 yılları arasında Hristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturur.

12. yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçer. Bu ve bunu takip eden Osmanlı zamanlarında bölge barış içerisinde sorunsuz bir dönem geçirir. Bölgedeki son Hristiyanlar 1924-26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya’yı terkettiler.

Kapadokya’da Turizm

kapadokya turizm

Kapadokya bölgesi günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Ürgüp, Avanos, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ ve Zelve belli başlı görülmesi gereken yerlerdir.

Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Bu evler 19. yüzyılda yamaçlarda oyulan kesme taşlardan inşa edilmişlerdir. Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanıklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir. Kullanılan malzemenin kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır. Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir.

Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir. Bölge şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliği ile de ünlüdür.

 

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Yazıyı buraya kadar okuduysanız daha gelmeden birçok şeyi öğrenmiş sayılırsınız 🙂 Şimdi sırada belki de en önemli bölüm olan gezilecek yerlerin listesi var. Listeye başlamadan önce size yardımcı olabilecek bir link bırakalım:

Kapadokya Keşif Rehberi

Bu linke tıklarsanız, Kapadokya bölgesinde bulunan otellerden – restoranlara, araç kiralamadan – yaklaşan etkinliklere kadar ilginizi çekebilecek bütün turistik mekanları puanlarına göre listeleyebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

 

kapadokya hakkında her şey

 

1. Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme ile ilgili 6. yüzyıla ait bir belgede ilk olarak ‘Korama’ adına rastlanıldığından dolayı en eski adının bu olduğu düşünülmektedir. Kapadokya’da yerleşik hayat ile doğal ve tarihi dokunun en iyi birleştiği yerdir Göreme. Etrafını oldukça güzel peri bacaları ve vadiler çevrelemiştir. Göreme içinde birçok otel, restoran, tur şirketi ve marketler olduğundan burada hem konaklayabilir hemde Nevşehir merkezine gitmeden birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

yazımız çok yakında devam edecektir. cappadociatoplist ekibi

 

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yok.
  • Yorum ekle